Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Banyo Dekorasyonun püf noktaları

Parke Seçimi Nasıl Yapılır

Parke seçimi ve parkeler evin tüm alanlarında hakim olduğundan oldukça dikkatli yapılması gereken konulardandır. Evlerde taban yani zemin döşemeleri ev dekorasyonunun kaidesini oluşturacağından en önemli noktalardandır. Hepi topu bir kez döşeteceğiniz parkeleri evde en uzun müddet kullanacağınız ürün olarak değerlendirmeniz gerekir. Parke seçimlerinde en önemli detaylardan biri de renk konusudur. Parkelerde renk konusunu belirleyen en önemli etken ise öncelikle evin metrekaresi ve kapı – pencere doğramalarının renkleridir. Buna göre ufak evlerde aydınlık renklerdeki parkeler, geniş evlerde ise koyu renkli parkeler kullanılmalıdır.

Coopacity uzmanlık alanlarından ve konu ile ilgili 20 yıllık tecrübesinden hemen faydalan.

Nasıl ki renk skalasında her rengin bir hikayesi ve enerjisi varsa tıpkı parke renklerinin de bu şekilde belirli bir enerjisi vardır. Örneğin siyah renkli Wenge ağacından elde edilen koyu renkli parkeler, rengiyle mekanı lüks gösteren parke çeşitlerindendir. Küçük ve basık mekanlarda kullanılmaması gereken wenge, dar mekanlarda yerini beyaz meşe rustik ceviz parke modellerine bırakabilir. Parke seçerken beyaz meşe rustik ceviz parke modellerini kullandığınızda kumbeji duvarlar ve beyaz kapılar da uyumlu bir zarafet sunar. Laminant – derzli parke modelleri, birbirine daha kolay ve sıkı bağlanan kilitli sistemlerden oluşur. Kilitli laminant parkeler eski parke modelleri ile kıyaslandığında güçlü tutunan ve ayrılmayan ürünlerdendir. Eski parkelere oranla daha güçlü tutunur ve ayrılma yapmaz.

Herşeyden önce Parke seçimi nde ISO 9002 belgesi olması gerekir. Ayrıca parkenin üzerinde üretici firmanın garanti süresi yer almalı, almıyorsa da öğrenilmelidir. Parke, düzgün ve pürüzsüz yüzeye döşenmelidir. Laminat parke temizlenirken deterjan kullanılmamalı, ahşaba özel solüsyonlar ya da sirkeli su ve ardından kurulama işlemi yapılmalıdır. Laminant parkelerin asla ıslak bırakılmamasın gerekir aksi taktirde şişme yapabilir. Parke kalınlığı 8 mm ve 10 mm kalınlığında olmalıdır zira bu parkeler iç mekanlar için idealdir. Parke aşınma sınıfı ev için 21, 22, 23; iş yeri için 31, 32, 33 ölçülerinde olmalıdır. İhtiyaca yönelik özelliklerden ısı yalıtımı, çizilmeye karşı dayanıklılık gibi özellikler de göz önünde tutulmalıdır.

Açık renk parkeleri kullanarak alanları daha geniş gösterebilir, koyu renk parkeleri kullanarak geniş alanları daha dolgun gösterebilirsiniz.Gri, krem rengi, bej, kahverengi, kızıl, kemik, kestane, kum beji, duman rengi,  parlak – eskitmeli gibi sayısız renkte parke modelleri ile evlerinizi donatmadan önce ev dekorasyonunuzu, evin zemin ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin bu renk tonlarından kahverengi tonlarındaki ahşap parkeler, mekanlarda rustik bir hava yaratırken bej tonlarındaki parkeler, alanı ferah gösterecek özelliklerdedir. Şayet eviniz klasik bir havaya sahipse Parke seçimi koyu tonlarda olmalıdır.

Kapı Ve Parke Uyumu

Ev dekorasyonundan anlayan bireylerin dikkat ettiği konulardan biri de kapı ve zeminlerdeki renk uyumudur.Bu konuya dikkat edilmediğinde ortaya korkunç bir uyuşmazlık çıkabilir. Bu konuda daha detaya inecek olursak söz gelimi ahşap mobilyalarla dekore edilmiş bir yatak odasında parke ve kapı renginin uyumu yakalamış olması gerekir. Yine koyu renk mobilyalar ile dekore edilmiş bir oda da Parke seçimi zeminde açık renkli, kapı rengi ise daha koyu tutulabilir. Yine iç kapıların renk uyumu açısından parlak bir kontrast oluşturulabilir. Zira kapı ve parke uyumunda kontrast oluşturmak da çok önemlidir. Eski mimari yapılara baktığımızda kapı ve parke renklerinin aynı renklerde seçildiğini görüyoruz, günümüzde ise zemin ve kapılar koyulu – açıklı renklerde kombinlenebiliyor. Yine parkelerdeki renk tonu kestane – kızıl gibi kırmızıya yakın renklerdeyse kapılar daha sıcak renklerde olabilir. Yanı sıra parkeler wenge rengiyse kapılarda yumuşak renkler kullanılmalıdır. Öte yandan kapı – parke ilişkisinde kapı renk tonları zemine oranla soft yani yumuşak tonlarda olabilir. Zira dekorasyonda herhangi bir mekan daima aşağıdan yukarıya dikey olarak değerlendirilmelidir. Son zamanlarda koyu renk parkeler oldukça popüler olan parke çeşitlerindendir. Bu gibi parke modelleri mutlaka iyi aydınlatmalar eşliğinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde mekanlarda kasvetli bir hava oluşur. 

API –>