Çelik Kapıların Önemi

Çelik Kapıların Önemi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.

Çelik Kapıların Önemi

İnsanlığın gelişmesiyle birlikte insanların sahip olduğu varlıklarda artış meydana gelmiştir. Bunların başında ev gelir. İlk çağlardan beri insanoğlunun sahip olduğu barınma yerleri, onların diğer eşyalarını da sakladıkları yer olmuştur. Günümüzde teknolojik, ziynet vb. gibi eşyaların çoğunlukta ve ilgi odağı olması bunların evlerimizde de hatırı sayılır miktarlarda bulunduğunu gösterir. Peki evimizi dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyan nedir? Tabi ki bizler aynı zamanda evlerimizin bekçileriyiz. Fakat evde olmadığımız ya da uyuduğumuz zamanlarda tek güvencemiz kapıdır. Köylerde ya da güvenle yaşanabilecek yerlerde kapılar tahtadan olabilir. Ancak şehirlerde insanların ve evlerdeki eşyaların artmasıyla birlikte hırsızlık tehlikesine karşı kapıların sağlamlık ve güvenilirliği çok önemli hale gelmiştir. Son senelerde gelişen ve değişen çelik kapılar bu noktada ev sahiplerini üzmemek için imal edilmektedir.

Coopacity uzmanlık alanlarından ve konu ile ilgili 20 yıllık tecrübesinden hemen faydalan.

Çelik Kapı Nedir?

Çelik kapı gerek güvenlik önlemleri gerekse de sağlamlığı arttırılmış kapıdır. Düne kadar evlerin gösteriş ve değerini arttıran bir lüks olarak görülürken, son zamanlarda gerçekten bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çelik kapı çelik levhalar ve saclar ile güçlendirilmiş yapılardır. Doğru bir şekilde imal edilmiş çelik kapının dışarıdan zorlanarak açılması imkansız hale gelmiş demektir.
Çelik kapının sağlamlık statüsüne erişerek sahibini güvende tutması için gerekli özellikler şöyledir;

· Ölçülerinin standartlara uygun olması
· İmalat standartlarına uygunluk
· Çelik kapının montaj esaslarına uygunluk

Çelik Kapıdaki Montaj Esasları Nelerdir?

· Duvara montajlanmasını sağlayan çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5mm’ lik çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır.
· Kasanın kilit mil yuvası çelik lamalarla desteklenmelidir.
· Hırsızın içeriye girmek için kapıya müdahale edebileceği bölümlerin ortalama 7mm — 10mm çelik lamalar ile takviye edilmesi gerekir.
· Kapı altı mermerinin güçlü bir şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.
· Kapı ile kasa arasındaki boşluğun 4 ya da 5 mm’ den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
· Kapının montajı bittikten sonra esneme yapmaması en önemli güvenlik önlemidir.

Çelik Kapı Satın Alırken Neler Yapılmalı?

Satınalma öncesinde güvenlik ve fiyat araştırması yapılmalıdır. Fiyat araştırmasını yaparken piyasadaki öncü firmaların satış ekibi ile temas kurabilirsiniz. Güvenlik ile kesin doğru cevap almak istiyorsanız iyi bir çilingire danışabilirsiniz. Bilmelisiniz ki bir kapının nasıl açılacağını en iyi çilingirler bilir.
· Çelik kapı tercih hususunda sertifikasyona güvenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Sertifikalı bir çelik kapı bağımsız kurumlarca denetlenmiş ve onaylanmış demektir. Bu hususta arayacağınız ilk kriter AB Hırsızlığa Karşı Güvenlik sertifikalı bir markanın seçimi olabilir. Avrupa Birliği sertifikası olmayan firmalarda ise TSE belgesini 2. kriter olarak benimseyebilirsiniz.
· AB Hırsızlığa Karşı Güvenlik sertifikası olan firmalarda kriterlere uyan kapıların güvenlik sınıflandırması sorgulanmalıdır. Bu hususta AB’ nin 1’den 6′ ya kadar güvenlik sınıfı mevcuttur. 1 en kolay 6 ise en zor açılan kapıdır.
· Anahtarın girdiği bölgeyi koruma sistemine rozet sistemi adı verilir. Bu sistemin keski vb cisim ile açılamayacak sağlamlıkta olması gerekmektedir. Bilinmelidir ki kaliteli bir çelik kapının amacı sadece hırsızlığa önlem almak değildir. Aynı zamanda dışarıdan gelebilecek toz, haşere ve gürültülere karşıda koruyucu olmalıdır. Kaliteli kapı için bu şartı da arayan insanların, çelik kapıda çift contalama sisteminin olduğuna emin olması gerekmektedir. Çelik kapıda aranılan en önemli kriter güvenliktir. Sonrasında ise insan biraz da olsa evini, ofisini vb alanını güzel göstermek ister. Bunun için çeşitli renk ve desenlerde imalatlar mevcut olup, son senelerde güzel manzaralı çelik kapılar bile imal edilmeye başlamıştır. Bu hususta güvenlik şartlarını sağlayan tercihler arasından, göze ve kapı modasına hitabeden çelik kapılarda karar kılmak doğru olacaktır.

API –>